Skip to content

93 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 2013

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 13, 2019

Property Information

Block4033
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,239
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
7%
Improvement Value:$220,100
93%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,990+2.0%
2024$8,813-0.2%
2023$8,827-1.7%
2022$8,983+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft3,239DeedBook 20190, Page 18931

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$21,540
DeedBook 6201, Page 754

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5439, Page 692

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4968, Page 837