Skip to content

97 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block4033
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
DescriptionFENCE
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
13%
Improvement Value:$109,200
87%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,773+2.0%
2024$4,679-0.2%
2023$4,686-1.7%
2022$4,769+12.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$214,450

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 20190, Page 27121Recorded3/26/2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12253, Page 4544

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 6397, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6023, Page 934

Property Sale

Sale
$85,092
DeedBook 5935, Page 309

Property Sale

Sale
$4,250
DeedBook 5122, Page 935