Skip to content

99 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 1915

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block4033
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,726
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
5%
Improvement Value:$286,500
95%
Total Assessment$302,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,516+72.4%
2024$6,681-0.2%
2023$6,691-1.7%
2022$6,810+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft3,726DeedBook 20240, Page 11242

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft3,692DeedBook 20181, Page 6128Recorded12/10/2018

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 12405, Page 7439

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4854, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1915