Skip to content

109-111 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 1912

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Jul 14, 2016

Property Information

Block4033
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,414
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
13%
Improvement Value:$127,900
87%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,560+2.0%
2024$5,450-0.2%
2023$5,459-1.7%
2022$5,556+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000

To:

Sq Ft4,292DeedBook 20160, Page 69237

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 20160, Page 13312Recorded2/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1912