Skip to content

79 Sunset Ave

Newark, NJ 07106

Built 2007

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block4061
Lot106
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description1SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,266
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
7%
Improvement Value:$227,700
93%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,279+2.0%
2024$9,096+14.9%
2023$7,916-1.7%
2022$8,056+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft4,266DeedBook 20220, Page 52093

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft2,492DeedBook 12508, Page 3387Recorded8/6/2014

Property Sale

Sale
$153,450
DeedBook 12209, Page 3297

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 12049, Page 1731

Property Built

Built

Year Built: 2007