Skip to content

46-48 Boylan St

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Feb 6, 2023

Property Information

Block4061
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,476
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
7%
Improvement Value:$277,800
93%
Total Assessment$297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,303+2.0%
2024$11,080-0.2%
2023$11,097+28.2%
2022$8,656+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft4,476DeedBook 20230, Page 16369

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft4,476DeedBook 20201, Page 14168Recorded11/17/2020

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 20161, Page 858Recorded11/28/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft4,476DeedBook 12550, Page 9333Recorded4/27/2015

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 6398, Page 616

Property Sale

SaleMulti
$108,650
DeedBook 5217, Page 303

Property Sale

SaleMulti
$61,500
DeedBook 4852, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1920