Skip to content

52 Norwood St

Newark, NJ 07106

Apartment

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Apr 3, 2023

Property Information

Block4065
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
35%
Improvement Value:$226,600
65%
Total Assessment$346,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,181+2.0%
2024$12,921-0.2%
2023$12,942-1.7%
2022$13,171+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

DeedBook 20230, Page 27194

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 3848Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 49026Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6387, Page 403

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 6273, Page 671

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6008, Page 792

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5835, Page 738

Property Sale

Sale
$23,000

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4933, Page 240