Skip to content

56-58 Norwood St

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 8, 2025

Property Information

Block4065
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SF5UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,500
9%
Improvement Value:$180,700
91%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,576+2.0%
2024$7,426-0.2%
2023$7,438-1.7%
2022$7,570+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$485,000

To:

DeedBook 20250, Page 3978

Property Sale

SaleMulti
$135,000

To:

DeedBook 5693, Page 966

Property Sale

SaleMulti
$110,000

To:

DeedBook 5307, Page 22

Property Sale

SaleMulti
$13,500

To:

DeedBook 5266, Page 97

Property Sale

SaleMulti
$123,000

To:

DeedBook 5086, Page 823

Property Sale

SaleMulti
$83,438
DeedBook 5015, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1920