Skip to content

60 Poe Ave

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 3, 2025

Property Information

Block4180
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,792
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,200
12%
Improvement Value:$164,300
88%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,131+2.0%
2024$6,990-0.2%
2023$7,001-1.7%
2022$7,125+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,792DeedBook 20250, Page 26723

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4754, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1922