Skip to content

227 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 10, 2007

Property Information

Block4104
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2.5F2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,284
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,400
8%
Improvement Value:$204,300
92%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,431+2.0%
2024$8,265-0.2%
2023$8,278-1.7%
2022$8,425+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$43,350
DeedBook 4582, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1925