Skip to content

1000 South Orange Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$557,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block4114
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
29%
Improvement Value:$165,200
71%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,850+2.0%
2024$8,675-0.2%
2023$8,689-1.7%
2022$8,843+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$557,000

To:

DeedBook 20220, Page 72488

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

DeedBook 20200, Page 72415Recorded8/3/2020

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12113, Page 6526

Property Sale

Sale
$7,790
DeedBook 4822, Page 399