Skip to content

992 South Orange Ave

Newark, NJ 07106

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block4114
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
40%
Improvement Value:$129,600
60%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,214+2.0%
2024$8,052-0.2%
2023$8,065-1.7%
2022$8,208+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 20250, Page 77333Recorded12/11/2025

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 6403, Page 735

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6098, Page 525

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5719, Page 21

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4906, Page 686