Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
994-996 South Orange Ave
Newark, NJ 07106
Last Sale Date
Jan 6, 1994
Property Information
Block4114
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40
Building Details
Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage50.3
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$72,900
28%
Improvement Value:$182,900
72%
Total Assessment$255,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,728 | +2.0% |
| 2024 | $9,536 | -0.2% |
| 2023 | $9,552 | -1.7% |
| 2022 | $9,720 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.