Skip to content

17-19 Salem StNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Date
Oct 18, 2014

Property Information

Block4115
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class15
Description2.5SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,500
15%
Improvement Value:$102,200
85%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,590+2.0%
2024$4,500-0.2%
2023$4,507-1.7%
2022$4,587+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925