Skip to content

53-55 Poe Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$136,350
Last Sale Date
Mar 24, 2014

Property Information

Block4183
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,327
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
11%
Improvement Value:$200,400
89%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,553+2.0%
2024$8,384-0.2%
2023$8,398-1.7%
2022$8,546+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$136,350

To:

Sq Ft5,148DeedBook 12488, Page 3710

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12090, Page 9767

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4465, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1925