Skip to content

989 South Orange Ave(Block 4204 Lot 37)Newark, NJ 07106

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block4204
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage535
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
27%
Improvement Value:$87,600
73%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,564+2.0%
2024$4,474-70.4%
2017$15,135+6.7%
2016$14,184+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$960,000
DeedBook 20250, Page 73433Recorded11/24/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$152,500

To:

Sq Ft535DeedBook 5847, Page 203

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5268, Page 441