Skip to content

6 Midland Pl

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block4261
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
18%
Improvement Value:$134,000
82%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,214+2.0%
2024$6,092-0.2%
2023$6,101-1.7%
2022$6,209+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,686DeedBook 20180, Page 13833

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5427, Page 664

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4878, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1925