Skip to content

162-172 Rt 1 & 9Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block5090
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page131

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,150,600
61%
Improvement Value:$750,000
39%
Total Assessment$1,900,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$72,280+2.0%
2024$70,854+24.3%
2023$57,022-1.7%
2022$58,030+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000

To:

Sq Ft710DeedBook 20220, Page 33818

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5046, Page 533