Skip to content

387-389 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1950

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Dec 5, 1979

Property Information

Block583
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,043
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
31%
Improvement Value:$151,900
69%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,344+2.0%
2024$8,179-0.2%
2023$8,192-1.7%
2022$8,337+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft4,043DeedBook 4665, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1950