Skip to content

86 Peabody Pl

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block677
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,448
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
13%
Improvement Value:$154,800
87%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,743+2.0%
2024$6,610+24.3%
2023$5,317-1.7%
2022$5,411+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft3,448DeedBook 20210, Page 98711

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 6051, Page 800

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5728, Page 925

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5512, Page 637

Property Sale

Sale
$120,850
DeedBook 5108, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1897