Skip to content

73 Market St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 9, 2016

Property Information

Block72
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,400
62%
Improvement Value:$248,900
38%
Total Assessment$656,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,959+2.0%
2024$24,467-0.2%
2023$24,506-1.7%
2022$24,939+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$604,366
DeedBook 12207, Page 4474

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 6214, Page 10

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 6119, Page 605

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 5682, Page 93