Skip to content

93-95 Market St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Sep 25, 2006

Property Information

Block72
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,200
75%
Improvement Value:$116,700
25%
Total Assessment$459,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,490+2.0%
2024$17,145-0.2%
2023$17,173-5.9%
2022$18,259+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

To:

DeedBook 6402, Page 564

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 5766, Page 273