Skip to content

85-87 Market St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 9, 2016

Property Information

Block72
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$576,000
82%
Improvement Value:$129,000
18%
Total Assessment$705,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,811+2.0%
2024$26,282-0.2%
2023$26,325-1.7%
2022$26,790+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,429,997
DeedBook 12211, Page 2134

Property Sale

Sale
$5,500,000
DeedBook 12007, Page 202