Skip to content

101-103 Market St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$857,499
Last Sale Date
Jun 2, 2009

Property Information

Block72
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,400
68%
Improvement Value:$142,900
32%
Total Assessment$446,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,973+2.0%
2024$16,638-0.2%
2023$16,665-1.7%
2022$16,959+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$857,499

To:

DeedBook 12207, Page 4611

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 6358, Page 608