Skip to content

52 Bryant St

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 27, 2013

Property Information

Block732
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class18
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
17%
Improvement Value:$152,400
83%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,948+2.0%
2024$6,811-0.2%
2023$6,822-1.7%
2022$6,943+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,192DeedBook 12477, Page 4115

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 12418, Page 6697

Property Sale

Sale
$34,520
DeedBook 5743, Page 117

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5368, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1902