Skip to content

237 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1890

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jun 30, 2010

Property Information

Block732
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,917
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
14%
Improvement Value:$167,600
86%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,420+2.0%
2024$7,273-0.2%
2023$7,285-1.7%
2022$7,414+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft2,917DeedBook 12266, Page 7836

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 6295, Page 216

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5382, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1890