Skip to content

74 Beaumont Pl

Newark, NJ 07104

Built 1967

Last Sale Date
Oct 26, 2014

Property Information

Block806
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class43
Description2SF2AG.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
20%
Improvement Value:$190,900
80%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,047+2.0%
2024$8,869-0.2%
2023$8,883-1.7%
2022$9,040+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967