Skip to content

85 Manchester Pl

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 24, 2009

Property Information

Block806
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,346
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
23%
Improvement Value:$156,100
77%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,754+2.0%
2024$7,601-0.2%
2023$7,614-1.7%
2022$7,748+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft4,346DeedBook 12214, Page 1954

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6048, Page 555

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5431, Page 448

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5041, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1927