Skip to content

62 Winthrop St

Newark, NJ 07104

Built 1899

Last Sale Date
Sep 26, 1995

Property Information

Block817
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
21%
Improvement Value:$105,700
79%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,088+2.0%
2024$4,988-0.2%
2023$4,996-1.7%
2022$5,084+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 5225, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1899