Skip to content

903 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Date
Nov 12, 1986

Property Information

Block841
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,900
15%
Improvement Value:$121,800
85%
Total Assessment$142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,427+2.0%
2024$5,320-0.2%
2023$5,328-1.7%
2022$5,423+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897