Skip to content

110-112 Pennington St

Newark, NJ 07105

Built 1990

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block924
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class47
Description1SCB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,400
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
13%
Improvement Value:$323,000
87%
Total Assessment$373,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,185+2.0%
2024$13,905+36.6%
2023$10,183-1.7%
2022$10,363+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$795,000

To:

Sq Ft3,400DeedBook 20211, Page 21568

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 5800, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 4853, Page 629