Skip to content

108 Pennington St

Newark, NJ 07105

Built 1880

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block924
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,910
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
20%
Improvement Value:$188,100
80%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,074+2.0%
2024$6,934-0.2%
2023$6,945-1.7%
2022$7,068+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft2,910DeedBook 20230, Page 40684

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5730, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1880