Skip to content

96 Pennington St

Newark, NJ 07105

Built 2002

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Apr 25, 2003

Property Information

Block924
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,198
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,700
15%
Improvement Value:$255,100
85%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,401+2.0%
2024$11,177-0.2%
2023$11,195-1.7%
2022$11,392+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000

To:

Sq Ft5,198DeedBook 6017, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5817, Page 368

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 5347, Page 321