Skip to content

104 Delancy St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 9, 2006

Property Information

Block954
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
34%
Improvement Value:$129,100
66%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,439+2.0%
2024$7,292-0.2%
2023$7,304-1.7%
2022$7,433+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,468DeedBook 6357, Page 129

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5294, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1910