Skip to content

53-55 Malvern St

Newark, NJ 07105

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block954
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
29%
Improvement Value:$340,100
71%
Total Assessment$480,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,258+2.0%
2024$17,898-0.2%
2023$17,927-1.7%
2022$18,244+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

DeedBook 20220, Page 74023

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5372, Page 160

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5036, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1900