Skip to content

49 Malvern St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 15, 2009

Property Information

Block954
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,542
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,000
37%
Improvement Value:$119,600
63%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,249+2.0%
2024$7,106-0.2%
2023$7,117-1.7%
2022$7,243+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,542DeedBook 12196, Page 4769

Property Sale

Sale
$476,000
DeedBook 6400, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1910