Skip to content

86 Malvern St

Newark, NJ 07105

Built 2009

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 11, 2010

Property Information

Block955
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description1SCB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,514
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,800
21%
Improvement Value:$256,600
79%
Total Assessment$324,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,337+2.0%
2024$12,094-0.2%
2023$12,113-1.7%
2022$12,327+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft5,514DeedBook 12236, Page 6970

Property Built

Built

Year Built: 2009