Skip to content

301-305 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block955
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,800
31%
Improvement Value:$188,600
69%
Total Assessment$273,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,397+2.0%
2024$10,192-0.2%
2023$10,209-1.7%
2022$10,389+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,700DeedBook 20250, Page 73424Recorded11/24/2025

Property Sale

Sale
$23,330

To:

Sq Ft5,400DeedBook 20160, Page 22596

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 5368, Page 257

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5219, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1920