Skip to content

311 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block955
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description3SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
61%
Improvement Value:$110,900
39%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,835+2.0%
2024$10,621-0.2%
2023$10,638-8.1%
2022$11,571+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$705,000
DeedBook 12058, Page 6245

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5233, Page 605

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4592, Page 973