Skip to content

362 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2011

Property Information

Block985
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,291
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
31%
Improvement Value:$160,500
69%
Total Assessment$232,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,842+2.0%
2024$8,668-0.2%
2023$8,682-1.7%
2022$8,835+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900