Skip to content

145 Park Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 6, 1985

Property Information

Block1602
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionWHSE/2 UNITS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,575
Acreage2.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$600,000
40%
Improvement Value:$900,000
60%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,650+4.9%
2024$55,905+1.8%
2023$54,910-2.1%
2022$56,070+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,575