Skip to content

32 Edisonia TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1915

Last Sale Price
$322,500
Last Sale Date
Jan 2, 2014

Property Information

Block114
Lot212
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0052

Building Details

Building Class45
Description2SF3G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,710
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,100
38%
Improvement Value:$384,000
62%
Total Assessment$621,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,883+1.9%
2024$13,628+5.6%
2023$12,905+1.6%
2022$12,698+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$322,500

To:

Sq Ft2,710DeedBook 12492, Page 7439

Property Sale

SaleMulti
$164,763
DeedBook 6193, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1915