Skip to content

23 Erwin PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block114
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,404
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,900
43%
Improvement Value:$264,900
57%
Total Assessment$464,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,195+1.9%
2024$10,989+5.6%
2023$10,406+1.6%
2022$10,239+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$579,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 20230, Page 59851

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,404DeedBook 20230, Page 54818Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 20160, Page 674Recorded1/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1926