Skip to content

25 Shepard TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1924

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block114
Lot91
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0052

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,147
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,900
46%
Improvement Value:$270,400
54%
Total Assessment$500,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,125+1.9%
2024$10,920+5.6%
2023$10,341+1.6%
2022$10,175+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924