Skip to content

53 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Date
Mar 13, 2003

Property Information

Block129
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,343
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,100
37%
Improvement Value:$254,000
63%
Total Assessment$405,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,476+1.9%
2024$9,302+5.6%
2023$8,808+1.6%
2022$8,667+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5590, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1925