Skip to content

63 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 29, 2003

Property Information

Block130
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage967
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
49%
Improvement Value:$177,300
51%
Total Assessment$348,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,869+1.9%
2024$9,688+5.6%
2023$9,174+1.6%
2022$9,026+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft967DeedBook 6001, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1910