Skip to content

72 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block130
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
46%
Improvement Value:$209,100
54%
Total Assessment$389,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,572+1.9%
2024$10,378+5.6%
2023$9,827+1.6%
2022$9,669+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 20220, Page 49587

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 20190, Page 22129Recorded3/11/2019

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 12459, Page 9111Recorded9/27/2013

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 6104, Page 312

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5236, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1958