Skip to content

64 Kirk StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2008

Property Information

Block141
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0060

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,725
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,600
35%
Improvement Value:$315,400
65%
Total Assessment$487,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,111+1.9%
2024$12,870+5.6%
2023$12,187+1.6%
2022$11,991+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5730, Page 907

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5344, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1930