Skip to content

117 Marion DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block155
Lot27
QualifierC0117
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0089

Building Details

Building Class35
DescriptionC/1792/1BIGBIG
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,792
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
46%
Improvement Value:$222,900
54%
Total Assessment$412,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,094+1.9%
2024$11,872+5.6%
2023$11,242+1.6%
2022$11,061+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 20250, Page 48609

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 20220, Page 97608

Property Sale

Sale
$269,999
Sq Ft1,792DeedBook 20191, Page 17499Recorded12/12/2019

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 5456, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1980