Skip to content

155 Marion DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block155
Lot27
QualifierC0155
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0089

Building Details

Building Class35
DescriptionA/1676/1BIG
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,676
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
49%
Improvement Value:$197,600
51%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,413+1.9%
2024$12,185+0.4%
2023$12,139+1.6%
2022$11,944+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 12003, Page 4347

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5725, Page 831

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook 4977, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1980